Thornapple Kellogg School District

Skip to main content

TKHS and TKMS Students Do Well At Science Olympiad

 The following are the placements by TKHS students. Students earning honors in first, second or third places received medals. Students in the top six received ribbons.

First place -  Sam Ogrodzinski, Justin Scholten and Cass Kramer in the experimental design category.

Second place -  Josie Thompson and McKayla Beardsley in the  "Write it - Do it" category.

Third place - Collin Miller and Quentin Luyk in towers category.

Fourth place - Justin Scholten and Sam Ogrodzinski in chemistry lab.

Fourth place - Collin Miller and Autumn Cooper in helicopters.

Fourth place - Cass Kramer and Sam Ogrodzinski in remote sensing.

Fifth place - Josie DeHaan and Jose Thompson in dynamic planet.

Fifth place - Josie DeHaan and Brianna Vanderstelt in ecology.

Fifth place - Olivia Branch and Katie Marentette in forensics.

Fifth place - Zach Wedyke and Matt Newhouse in game on.

Fifth place  - Sam Ogrodzinski and Cass Kramer in materials science.

Sixth place - Cora Siuda and Katie Marentette in rocks and minerals.

Sixth place - Cass Kramer and Justin Scholten in wind power.

Seventh place - Makayla Beardsley and Cora Siuda in astronomy

Seventh place - Makayla Beardsley and Cora Siuda in disease detectives

Seventh place  - Collin Miller in hovercraft.

Seventh place  - Katie Marentette and Cora Siuda in Microbe Mission.

Eighth place - Matt Newhouse and Zach Wedyke in electric vehicle

Eighth place - Josie DeHan in hydrogeology

Eighth place - Quentin Luyk and Joe Siuda in invasive species

Ninth place - Olivia Branch and Katie Marentette in optics

11th place - Olivia Branch and Katie Marentette in anatomy and physiology

 

The middle school team competed  in two invitationals, one at Millington in January and one at Ionia in February.  Students placed in nine events at the Ionia Invitational, which helped prepare them for the Regional Competition at WMU. 

 

TKMS placings:

Second place - Reach for the Stars - Kaitlyn Lipscomb and Lilly Nowinsky

Second place - Reach for the Stars - Wyatt Helzer and Caleb Meek

Third place -  Disease Detectives - Robby Holler and Corbin Fleischmann

Third place - Fast Facts - Nancy Hoogwerf, Megan Chinavare and Addy Knight

Third place - Meteorology - Nancy Hoogwerf, Megan Chinavare and Addy Knight

Third place -  Bottle Rocket - Shane Coykendall

Fourth place -  Microbe Mission - CJ Crabtree and Gianni Perra

Fourth place - Dynamic Planet - Heidi Church and Abby Schell

Fourth place - Invasive Species - Heidi Church and Abby Schell

Fifth place - Write It Do It - Nancy Hoogwerf, Megan Chinavare and Addy Knight

Fifth place - Crime busters - Ava Hess and Chris Vandyke

Fifth place - Dynamic Planet - Kaitlyn Lipscomb and Lilly Nowinsky

Sixth place -  Optics - Ava Hess and Kaitlyn Lipscomb

Sixth place -  Road Scholar - Erin Chinavare and Grace Zube

Sixth place - Mission Possible - Ava Hess and Chris Vandyke